Narzędzia dostępności
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Skala szarości
Negatyw
Reset

Terapia zajęciowa

Celem terapii zajęciowej jest zwiększenie zakresu samodzielności i zaradności życiowej poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej i umysłowej, nabywanie nowych umiejętności oraz kontynuowanie dawnych zainteresowań.

Zróżnicowany zakres zajęć daje mieszkańcom możliwość pożytecznego spędzania czasu. Zajęcia stymulują wzajemne kontakty, relaksują i pozytywnie wpływają na samopoczucie.

Zajęcia dostosowane są do możliwości i umiejętności każdego mieszkańca. Dysponujemy nowocześnie urządzonymi pracowniami plastyczną, kulinarną, ceramiczną, rękodzieła artystycznego, komputerowa z bibioletką. Zajęcia prowadzimy także w świetlicy Naszego Domu

FORMY TERAPII PROWADZONE W NASZYM DOMU:

Arteterapia ( terapia poprzez sztukę). Polega na stosowaniu różnych technik

plastycznych. Jest to: malarstwo (na butelkach, na płótnie, akwarelą,),

haftowanie, szydełkowanie, roboty na drutach, makrama, prace manualne z modeliny i plasteliny, decoupage, filcowanie, korzenioplastyka, ikebana, sztuka teatralna ( przygotowanie przedstawień, skeczy itp.)

Ergoterapia to terapia poprzez pracę i rekreację. Zachęcamy mieszkańców do pracy w ogrodzie, pomocy słabszym mieszkańcom, pracy w kaplicy, dbania o czystość w swoim otoczeniu. Jest to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, rozwijanie kreatywności i odkrywanie w sobie nowych zainteresowań i pasji.

Choreoterapia – terapia tańcem i ruchem. Umożliwia integrację emocji i stanu ducha z ciałem, uwalnia od stresu, Dzięki choreoterapii mieszkańcy bardziej świadomie doświadczają własnego ciała, pokonują jego ograniczenia.

Kawiarenka połączona z ludoterapią. Organizowane są pogadanki, prelekcje oraz wspólne rozwiązywanie krzyżówek

Hortiterapia – przebywanie na świeżym powietrzu wśród drzew, zbieranie owoców lasu, spacery, sadzenie roślin, układanie bukietów z kwiatów itp.

Wspólne spacery

Muzykoterapia, ( czynna i bierna).

Mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w zajęciach muzykoterapii. Spotkania mają na celu przede wszystkim aspekt relaksacyjny, niemniej ważnym elementem są również treści merytoryczne.

Zajęcia obejmują słuchanie muzyki na żywo, z odtwarzaczy, a także oglądanie najlepszych filmów muzycznych, musicali i oper oraz przedstawianie wiadomości z Historii Muzyki.

Tematy spotkań mogą uwzględniać życzenia i upodobania Mieszkańców i nawiązywać do aktualnych wydarzeń kulturalnych, rocznicowych oraz społecznych.

Warsztaty ceramiczne

Nasi mieszkańcy chętnie uczestniczą w warsztatach z ceramiki. Podczas zajęć, z których wykonują przepiękne przedmioty z gliny nasi podopieczni rozwijają swoją kreatywność i umiejętności artystyczne, które zapiczętowuje wypalenie w piecu ich dzieł.

Gry planszowe

Zajęcia z elementami rozrywki. Uczestnicy przede wszystkim mają czerpać przyjemność z zabawy w gry logiczne, niemniej liczy się również aspekt merytoryczny spotkań i niekiedy duch rywalizacji.

Biblioterapia

Dom Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” posiada własne zbiory literatury o różnorakiej tematyce. Mieszkańcy DPS mają możliwość uczestniczenia w biblioterapii czynnej i biernej.

Osobom słabo widzącym czytają pracownicy i wolontariusze. Dom posiada audiobooki o różnorodnej tematyce, które są wypożyczane do pokoi mieszkańców.

Wspólne seanse kinowe

Dzięki roletom, w które wyposażona jest świetlica Domu uczestnicy spotkań mogą poczuć się niemal jak w kinie podczas seansu. Filmy wyświetlane są z nowoczesnego rzutnika na ekranie o regulowanej wielkości. W czasie projekcji każda osoba może skorzystać z pomocy personelu.